Yoğun Bakım Cihazları

Tıbbi cihazlardan, tıbbi cihaz sarf malzemelerine her türlü medikal ürün ve malzeme uluslararası iletişim ağımız sayesinde hızlı bir şekilde tedarik edilmektedir.

Albarakat olarak yerel üreticiyi, global müşteri ile buluşturarak güven odaklı kurumsal bir süreç sağlıyoruz.

Ventilatör nedir?

Ventilatörler, hastanın hava yollarına kontrollü bir şekilde gaz akışını göndererek solunum yaptıran (soluk üreten) medikal cihazlardır. Ventilatör cihazları önceden yapılan ayarlara göre genellikle pozitif basınçlı gaz akımları oluşturarak akciğerlerin aralıklı olarak şişirilmesini sağlar, böylece bozulmuş olan gaz değişiminin düzeltilmesini sağlar.

Defibrilatör Cihazı Nedir?

Defibrilator cihazı, kalbin durması (asystole) ya da anormal atış göstermesi (fibrilasyon gibi) gibi hayati önem taşıyan durumlarda, kalbi tekrar normal sinus ritmine döndürmeyi amaçlayan ve kalbe kısa sürekli yüksek değerde akım veren bir elektro şok cihazıdır. Defibrilatör cihazi kalbin hareketini de takip eder.

Beslenme Pompası

Enteral beslenme, işlev­sel sindirim sistemine sahip olduğu halde günlük alması gereken besin miktarını ağız yoluyla alamayan hastalarda alternatif beslenme çeşididir. Beslenme pompası, besinlerin bir tüp aracılığıyla burundan, ağızdan, trakeden mideye veya ince bağırsağa verilmesini sağlar. Bu işlemi gerçekleştirmeye yaran cihaza da enteral beslenme pompası denir.

Kan ve Serum Isıtıcı Nedir?

Transfüzyon ve infüzyon işlemleri sırasında hastanın geçirebileceği hipotermi tehlikesini ortadan kaldırmak için kullanılır. Hastaya verilecek sıvıların istenilen sıcaklığa kontrollü bir şekilde gelmesini sağlar. Kan ve serum ısıtıcı, transfüzyon ve infüzyon işlemleri sırasında ,hastada oluşabilecek hipotermi riskini ortadan kaldırmak amacıyla hastaya verilen sıvıların ısıtılarak uygulanmasını sağlayan bir cihazdır.

Cerrahi Aspiratör

Aspiratör Cihazları bir motor (vakum pompası) yardımıyla oluşturulan negatif basınç ile sıvı/partikül çekmeye yarayan vakum cihazı olarak tanımlanabilir. Aspiratörler genellikle bir Piston-silindir yapılı ya da rotary tip bir Vakum Pompası kullanılır. Aspiratörde ölçekli cam kavanoz, kavanozun ağzı, hava geçirmeyen özel olarak yapılmış, istenildiğinde çıkarılabilen lastik kapak ile kapalıdır. Bağlantı hortumları ve aspirasyon sondası ile hastanın vücut boşluklarında biriken sıvı ve yabancı maddeler, uçlarında bulunan metal kısımlar yardımıyla lastik kapağın üzerindeki deliklerden geçerek kavanoz içine aktarılır. Aspiratör cihazı üzerinde ayrıca vakum (negatif basınç) düzeyini gösteren manometre bulunmaktadır.

Ağrı Pompası

Ağrı pompası hastanın ağrı çekmesi durumunda kullanılan ağrı kesicilerin otomatik ve hasta tarafından alınmak istendiği zaman kullanılan cihazdır. PCA ağrı pompası hastanın kendi gerek duyduğu zaman kendisine ağrıkesici yapmasını sağlar.

Kapnografi nedir?

Kapnografi, nefes verme esnasında elde edilen CO2’nin ölçümüne denir. Bulunan değer milimetre civa (mm Hg) ya da yüzde (%) CO2 olarak gösterilmektedir. Kapnografi, kullanan kişiye nefes verilerek elde edilen CO2’yi izleyen bir dalga formunu sunmaktadır. Bu ölçümü yapan cihaza ise kapnograf denilmektedir. Kapnograf aracılığı ile görüntülenen dalga biçimine kapnogram denilmektedir. End-tidal CO2 (EtCO2) soluk verme sonundaki nefeste oluşan kısmi CO2 basıncıdır ve genellikle 38 mmHg veya %5 oranında olmaktadır. Bu ölçümü yapan cihazada kapnometre denir. Karbondioksitin kısmı basıncının solunum sırasında havayolundan ölçülmesine kapnografi denir. Kapnografi uzun yıllardır, anestezi esnasında kullanılsa da acil servislerde kullanımı zaman almıştır. Kapnografi teknolojisinin acil servislerde kullanımı yeni nesil üretilen teknolojiler sayesinde üretilen küçük, ergonomik cihazlar sayesinde olmuştur.

Pulse oksimetre nedir?

Nabzı en kolay ve en hızlı şekilde ölçen ayrıca ölçülen nabzı kayıt altına alan cihazdır. Bu ölçüm kandaki oksijen doygunluğunu ölçer. Oksijen satürasyonu, kandaki oksijene bağlanmış hemoglobinin toplam hemoglobine oranıdır. Hemoglobin kanda akciğerlerden dokulara oksijen, dokulardan solunum organına karbondioksit taşıyan solunum pigmentleridir. Pulse oksimetre cihazı ise kandaki oksijene bağlanmış hemoglobinin toplam hemoglobine oranını ölçen ve yüzdesel olarak ekranında gösteren ve aynı anda nabız sayısını gösteren cihazdır.

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Bağlantılarımız sayesinde burada göremediğiniz ürünleri de karşılamaya hazırız. Hemen bizimle iletişime geçin sizin için neler yapabileceğimize bakalım!

Size nasıl yardımcı olabiliriz?