Priz ve Anahtarlar

Her tarza hitap eden farklı renklerde ve desenlerde (ahşap vb. desenli) Anahtar Priz çeşitleri bulunmaktadır. Detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Albarakat olarak yerel üreticiyi, global müşteri ile buluşturarak güven odaklı kurumsal bir süreç sağlıyoruz.

Anahtar Priz

Anahtar priz, hayatın her anında ve hemen hemen her alanda ihtiyaç duyulan elektriği pratik bir şekilde kullanmak üzere üretilen önemli ürünler arasında yer alır. Anahtar prizler, açma kapama işlevine sahip olan ve bunun yanında 220v şebeke elektriğini yaşam alanlarında kullanmanıza olanak tanıyan özel kontrol mekanizmalarıdır. Bu mekanizmaların üzerinde priz girişi bulunur. Ev, ofis ve iş yerleri gibi alanlarda tercih edilen bu kontrol mekanizması farklı tasarımlarla piyasada bulunsa da aynı işlevi görür. Bina dekorasyonunda pek düşünülmeyen bir detay olan elektrik aksamları yetersiz sayıda konumlandırılır. Anahtar priz bağlantısı bu yetersizliği tamamlayarak tüm elektrik ihtiyaçlarına pratik bir çözüm sağlar. Anahtar priz markaları tarafından üretilen seçenekler, farklı özellikleri ve boyutları ile geniş bir kullanım alanına sahiptir. Tekli dekoratif anahtar priz genellikle ev içi kullanımlarda tercih edilirken 2’li, 3’lü ve daha fazla prizli modeller ofis gibi alanlarda tercih edilir. Klasik anahtar priz modellerinden inovatif modellere kadar uzanan geniş ürün seçkisini inceleyerek kullanacağınız alana uygun seçimler yapabilirsiniz.

Anahtar Priz Çeşitleri

Anahtar priz modelleri priz sayıları, kullanım özellikleri ve kablo uzunluklarına göre farklı alternatifler sunar. Bunlardan biri olan ışıklı anahtar priz modelleri, prizin açık olup olmadığı hakkında bilgi sunar. Bu özelliği sayesinde de hem pratik hem de güvenilir bir kullanım deneyimi yaşatır. Akıllı anahtar priz modelleri de gelişen teknoloji ile yeni özelliklerle donatılmış sisteme sahiptir. Genellikle dokunmatik bir kullanıma sahip olan akıllı priz çözümleri ihtiyaç özelinde farklılık gösteren özelliklere sahiptir. Ürün çeşitleri arasında ayarlı anahtar priz modelleri de yer alır. Zaman ayarlı olan bu prizler, elektrikli cihazları istediğiniz sürede çalıştırmanıza olanak tanır. Bu amaçla çalıştırılan modeller dijital ve mekanik özelliklerde farklı ürün seçeneklerine sahiptir. Genellikle elektrik tasarrufu sağlamak adına tercih edilir. Ayarlanabilir özelliğiyle pratik ve zaman kazandıran bir kullanım deneyimi yaşatır. Klasik bir ürün çeşidi olan tekli anahtar priz, çok sayıda model ve renk çeşitliliğine sahiptir. Tüm bu anahtar priz çeşitlerini ihtiyacınız ve konumlandıracağınız alana göre seçebilirsiniz.

Anahtar Priz Nasıl Takılır?

“Anahtar priz nasıl takılır ve kullanım alanları nelerdir?” sorusu merak edilebilir. Anahtar prizler özel bağlantı kabloları ve vidaları ile monte edilir. Bu alanda uzman değilseniz bir elektrikçiden yardım alabilirsiniz. Eğer kendiniz bu işlemi yapacaksanız ana sigortayı kapatmayı ihmal etmemelisiniz. Kontrol kalemiyle elektrik akımını kontrol ettikten sonra işleme başlayabilirsiniz. Eski prizin ortasındaki vidayı söküp aksamı yavaş hareketlerle yerinden çıkarmalısınız. Tüm vidaları sırayla çıkarıp prizi duvardan ayırın. Takacağınız yeni prizin ortasındaki vidayı gevşeterek plastik aksamını ayırarak kablo uçlarını priz yuvasına tam oturtmak için gerektiği ölçüde sıyırabilirsiniz. Kablo vidalarını yerleştirdikten sonra kablo vidalarını sıkabilirsiniz. Bu işlemden sonra sabitleme vidalarını gevşeterek prizi yuvasına oturtmanız gerekir. Vidaları tekrar sıkmanız halinde yeni prizin montajı yapılmış olur. Hemen hemen her alanda kullanılan anahtar prizler mutfak ve banyo gibi nemli ortamlar için farklı özelliklerde donatılır. USB’li anahtar priz modelleri ise genellikle ofis ortamlarında masaüstü kullanımlara hizmet eder. Hem normal fiş girişi bulunan hem de USB girişi ile özel elektronik cihazların şarj edilip çalıştırılmasını sağlayan işlevsel bir özelliğe sahiptir. Bunun yanında 2’li ve daha fazla girişli seçenekler ise daha çok oturma odalarında tercih edilir. Zamanın büyük bir kısmının geçirildiği bu alanlarda TV, klima, modem ve diğer elektronik cihazların aynı anda çalıştırılmasına olanak yaratır. Tek renkli ve desenli anahtar priz modellerini inceleyerek bulunduğunuz ortamın dekorasyonunu göre seçim yapabilirsiniz. Renkli modellerle yaşam alanlarınızda dikkat çekici detaylar yaratabilirsiniz. Pirinç anahtar priz modelleri tüm yaşam alanlarında kullanıma uygundur. Bunun yanında mutfak gibi ıslak ve nemli bir alanda kapaklı ve aynı zamanda topraklı prizler tercih edilir. Anahtar prizler geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu prizlerden en çok tercih edilenleri 5v USB priz anahtar, uydu prizi, çocuk korumalı priz, kapaklı priz, hareket sensörlü priz, RJ45 soketli priz, ışıklı anahtar, Cat5 ve Cat3 soketli priz, saat ve dereceli priz, 1000va dimmer priz, ikili topraklı priz ve ikili data priz olarak sıralanabilir.

Anahtar Priz Nasıl Seçilir?

Anahtar priz çeşitleri arasından seçim yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz hem güvenilir bir kullanım deneyimi sunan hem de en doğru işleve sahip olan prizi bulmanızı mümkün kılar. Anahtar prizler arasından seçim yaparken aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz:

  • Sıva üstü anahtar priz seçerken kaliteli özelliklere sahip olmasına ve gerekli güvenlik testlerinden tam not almış olmasına dikkat edilmelidir. Çocuklu evlerde güvenliği maksimum kılmak adına akım korumalı modeller tercih edilmelidir.
  • Banyo ve mutfak gibi buhar ve nemin yüksek olduğu alanlar için ekstra dikkatli olmanızda fayda bulunur. Islak ve genellikle nemli olan bu alanlarda anahtar prizlerin su ile temas etmemesi gerekir. Bu sebeple kapaklı modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Salonda, yatak odasında, mutfakta ve evin tüm alanında güvenliği sağlamak adına akım korumalı modeller tercih etmeniz gerekir. Akım koruma özelliğiyle donatılmamış ürünler istenmeyen sorunlara neden olabilir.
  • Güvenlik özellikleri kadar estetik görünüme de dikkat ediyorsanız çerçeveli anahtar priz modellerini tercih edebilirsiniz. Yaşam alanlarına renk katmak adına pembe, kırmızı, kahverengi, antrasit, gri, siyah anahtar priz modellerinden zevkinize uygun olanı seçebilirsiniz. Salonda ya da diğer alanlarda farklı bir detay yakalamak adına retro anahtar priz modellerinden de tercih edebilirsiniz. Daha fazla detay ve örnek ürünler için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Bağlantılarımız sayesinde burada göremediğiniz ürünleri de karşılamaya hazırız. Hemen bizimle iletişime geçin sizin için neler yapabileceğimize bakalım!

Size nasıl yardımcı olabiliriz?